Kultura spożycia alkoholu

Nasz kraj słynie z zamiłowania do spożycia alkoholu, choć nie w takim stopniu jak Rosja. Mimo to mało kto przykłada wagę do samej kultury spożycia trunków. Nie tylko spożywany trunek się liczy, ale także sposób jego przechowywania i podania. Warto o tym pamiętać, bo ma to wpływ na walory smakowe spożywanego alkoholu.

Jak właściwie przechowywać alkohol?

Kiedy pragniemy skompletować barek, należy pamiętać o dwóch ważnych cechach przechowywania alkoholu. Przede wszystkim alkohol najlepiej przechowywać schłodzony, czy to w piwniczce, lodówce czy może w specjalnej chłodziarce. Ważne jest to, aby butelek z alkoholami nie wystawiać na działanie promieni słonecznych. Gdy mamy do czynienia z fabrycznie zapakowanymi alkoholami niczym więcej nie trzeba się martwić. No może poza winem, ponieważ sugeruje się, że zamknięte wino powinno się przechowywać w pozycji leżącej, skośnej, korkiem skierowanym w dół, co zapobiega jego wysychaniu. W przypadku alkoholi już otwartych trzeba dodatkowo pamiętać, aby je szczelnie zamknąć przed ponownym otwarciem. Natomiast, gdy pragniemy przetrzymywać alkohol w karafce, lepiej skorzystać z naturalnego korka, nie szklanego, dzięki któremu alkohol nie będzie miał kontaktu z powietrzem.

kieliszki-do-wodki

Jak podawać alkohol?

Samo przechowywanie alkoholu to nie wszystko, trzeba umieć je jeszcze właściwie podać. Od właściwego podania zależy smak alkoholu. Koniak najlepiej podawać jest w pękatych kieliszkach na nóżce z niewielką ilością samego trunku. Taki kieliszek należy trzymać za czaszę, by móc ogrzewać alkohol ciepłem swojej dłoni, gdyż zalecane jest picie koniaku o temperaturze pokojowej. Zupełnie inaczej jest w przypadku wódki. Podaje się ją zwykle zmrożoną w kieliszku prostym, pozbawionym żadnej nóżki. Jednak niektórzy producenci kieliszków pozwalają sobie na nieco szaleństwa i możemy spotkać się z nieco bardziej nietypowymi wzorami. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się kieliszki z uchem, które można nabyć w okazyjnej cenie w https://agusto.pl/kieliszki-do-wodki-teguili/8135-kieliszek-z-uchem-do-wodki-55-ml-islande-72388-arcoroc.html. Również kieliszki na nóżce sprawiają, że spożycie tego trunku staje się jeszcze większą wizualną przyjemnością. W przypadku likierów to właśnie ten rodzaj kieliszków będzie idealny, ponieważ podobnie jak koniak zaleca się je podawać w temperaturze pokojowej. Warto zwrócić uwagę na wygląd kieliszków przede wszystkim dlatego, że estetycznie podany trunek o wiele lepiej smakuje.

Odpowiednie przechowywanie i podanie alkoholu są kluczem w jego spożywaniu. Nie warto więc decydować się na byle jakie szkło, tylko postawić na zakupy u sprawdzonych dostawców i producentów, ponieważ oczarujemy nie tylko swoich gości, ale sami poczujemy różnicę.