Choinka: jakie drzewko wybrać?

Nie ma nic bardziej reprezentatywnego niż drzewko na Boże Narodzenie, potocznie zwane choinką. W większości polskich domów, które obchodzą święta stoi co najmniej jedna choinka – nie ma jej tylko w przypadku gdy domownicy wyjeżdżają na ten czas. Wiele osób wybiera sztuczne drzewko, które posłuży kilka lat – są też tacy,którzy co roku wędrują po rynkach, bazarach czy szkółkach i szukają idealnego egzemplarza. Prawdziwy zapach i wygląd potrafi wprowadzić niepowtarzalny nastrój w naszych domach; czy jednak zdajemy sobie sprawę, że każde drzewko ma inne wymagania, wady i zalety?

 

Cedr himalajski
Rośnie dziko cieplejszych, górzystych i zalesionych obszarach Afganistanu, Nepalu, Chin, Indii i Pakistanu. Nieco zwisające gałęzie nadają mu oryginalnego, dekoracyjnego wyglądu. To wytrzymałe drzewo, które nie gubi igieł na zimę, dzięki czemu może być idealną ozdobą naszego domu bez dziobania dywanu i codziennego zamiatania. Ma delikatny niebiesko-szary odcień i delikatne, miękkie igły.

142Jałowiec wirginijski
Pochodzi z Ameryki Północnej i w naturalnym środowisku dorasta do wysokości 40m! Osiąga piękny, piramidalny kształt i można go spotkać w wielu ogrodach. Jego gałęzie są w stanie poradzić sobie z cięższymi dekoracjami, dzięki czemu może być idealnym drzewkiem świątecznym. Miły, delikatny aromat oraz błyszczące, ciemnozielone gałęzie są niewątpliwie przyjemne dla zmysłów. Należy jedynie pamiętać, by regularnie podlewać taką choinkę!

Cyprys arizoński
Drzewo odporne na suszę, które ścięte wystarczy podlać raz w tygodniu. Ma atrakcyjny kształt i piękny srebrzysty kolor, dzięki czemu nadaje się na oryginalną choinkę. Zazwyczaj spotyka się go w ogrodzie; świetnie wygląda jako żywopłot ze względu na łatwość formowania kształtu. Warto jednak spojrzeć na niego inaczej i zaprosić do domu na te kilka dni.

 

Cyprysowiec Leylanda
Wiecznie zielone drzewo iglaste, które bardzo szybko rośnie. Posiada igiełki płaskie, ostro zakończone, dwukolorowe: z wierzchu ciemnozielone, pod spodem blade. Ładnie prezentuje się jako choinka i jest bardzo popularny w Europie.

Jodła balsamiczna
Drzewo iglaste zasługujące na szczególną uwagę ze względu na elegancki kształt i kolor. Krótkie i wytrzymałe igły przybierają kolor od jasnego do ciemnozielonego. To drzewo jest bardzo aromatyczne i sprawi, że domowa przestrzeń wypełni się iście świątecznym klimatem. Poza codziennym podlewaniem, taka choinka nie ma szczególnych wymagań.

Daglezja zielona
Jedno z bardziej poszukiwanych drzewek świątecznych. Wygląda oszałamiająco dzięki klasycznemu, stożkowemu kształtowi. Igły są bardzo bujne, ciemnozielone i miękkie, a drzewko raczy właścicieli słodkim zapachem. Ścięte drzewko jest odporne na domowe warunki i łatwe w utrzymaniu, dzięki czemu wytrzyma przez cały okres świąteczny.

 

Jodła szlachetna
Jedno z popularniejszych świątecznych drzewek. Jest bardzo wytrzymała; jej gałęzie uradzą nawet ciężkie ozdoby, w ciepłym pomieszczeniu nie zwiędnie zbyt szybko i nie zgubi igieł. Posiada piękny, żywy odcień zieleni i można ją dowolnie formować. To właściwie bezproblemowe drzewko, nawet gdy wyschnie, zachowuje atrakcyjny wygląd.

Sosna zwyczajna
Łatwo się ją uprawia, szybko rośnie, dzięki czemu jej cena jest bardzo atrakcyjna. Regularnie podlewana zachowuje świeżość przez długi czas. Ma wielu zwolenników ze względu na piękny, żywy wygląd i cudowny zapach. Wiele osób nie wyobraża sobie Świąt bez obecności sosny w domu.

Sosna wejmutka (amerykańska)
Dobry wybór dla alergików; nie wydziela zbyt intensywnego zapachu i nie gubi igieł.  Charakterystyczna ze względu na wspaniałe, długie, miękkie, szarosrebrne igły dorastające nawet do 14cm długości. To bardzo plastyczne drzewko; w naturalnych warunkach faluje na wietrze. Jako choinka bardzo popularna w USA.

144Świerk kłujący (srebrny)
Drzewko o niebieskich igłach, które dają mu całkowicie oryginalny wygląd. Tworzy bardzo ładne, gęste, regularne, stożkowate korony. Nie jest polecany do domu z dziećmi lub zwierzętami ze względu na bardzo ostre igły. Mimo tej wady, jest to bardzo popularne świąteczne drzewko.

Świerk pospolity
To nasz rodzimy gatunek świerka, w warunkach naturalnych rosnący jako wysokie drzewo. Bardzo często spotyka się go w ogrodach. Gałęzie pokryte są niewielkimi, ciemnozielonymi igłami o ostrych zakończeniach. Drzewko ma silny, ale przyjemny zapach bardzo kojarzący się ze Świętami.

Świerk biały (kanadyjski)
Ma ładny kształt, ale konieczne da się je przyciąć na kształt idealnej choinki. Posiada piękny zielono-niebieskie, tępe  igły i wytrzymałe gałęzie. Same igły po roztarciu lub złamaniu wydzielają  mało przyjemny zapach.

źródło: http://www.oliloli-newlife.com/2016/12/choinka-jakie-drzewko-wybrac.html